2 činnosti pro zlepšení psaní inspirované stavěním, kterým se nevyhnete

Jak se zlepšit v psaní?

Tuto otázku si podle mě pokládá každý, kdo to s tvorbou textů myslí vážně. Sám pravidelně něco smolím už osm let. Suma sumárum mi fungovaly pouze dvě věci, díky kterým se mi povedlo posunout psaní výš.

Představte si sebezdokonalování v psaní jako účast na stavbě. Architekti a stavbyvedoucí mě za tohle zjednodušení uškrtí. Nicméně já to chápu jako nejlepší příklad.

 

1) Pravidelně čtěte

Patrik Gajdoš zlepšení psaní budování

Při čtení článků a knih se nacházíte v pozici, kdy stojíte na stavbě a koukáte, jak dělníci dávají dohromady cihly. Jak míchají maltu. Jak vše vyměřují, aby jim to nespadlo na hlavu. A podobně.

Pravidelným čtením podvědomě získáváte návyky. Přejímáte stylistiku, větnou skladbu, tonalitu textu, správné dávkování informací.

Vyplatí se žánry i autory střídat. Číst naučnou literaturu i beletrii. Každá využívá jinou slovní zásobu a chcete-li toho nasát co nejvíce, musíte se otevřít širším možnostem.

Copywriter Richard Dobiáš v rozhovoru pro Mladého podnikatele v souvislosti se školením a lektory výslovně zmiňuje:

Nezůstávej u jednoho školení a lektora. Já prošel asi desítkou copykurzů a každý lektor mi doplnil jiný díl skládačky. Hledej střípky sám. A ptej se. Hodně.

Totéž platí u výběru knih pro čtení.

Sám aktuálně pociťuji slabiny, když čtu jen marketingové texty a knihy do školy. Musím zařadit i beletrii. Bez ní to nepůjde.

 

2) Pravidelně pište

Patrik Gajdoš učení psaní a praxe

Při psaní stojíte na vlastním zeleném poli  a dáváte dílo dohromady. Sbijete krmítko, postavíte boudu pro psa. Ti opravdu snaživí se pustí i do vlastního domku. Zároveň čerpáte z toho, co jste odkoukali ze staveniště.

Sám aktuálně držím limit, že denně napíši nebo edituji alespoň jednu A4 textu. Spousta z toho skončí v koši, případně odkladišti článků. To nejlepší vybírám a publikuji dál.

Copywriter Jan Ambrož, který dnes působí v agentuře Wunderman na pozici Head of Content & UX v rozhovoru pro Mladého podnikatele zmiňuje, že nejdůležitější je hlavně něco dělat. A je jedno, zda budete psát o vaření, módě či čemkoliv jiném.

Blog vnímám jako ideální médium. Čtenáři vám podle čísel návštěvnosti a ohlasů dají ihned najevo, jak na ně působíte. A vy si z toho můžete hodně vzít. Hodí se mít po ruce i někoho, kdo vám bude text připomínkovat.

Spisovatel Stephen King v knize O psaní jde ještě dál. Výslovně zmiňuje, že napodobování úspěšných autorů patří k naprosto legitimním způsobům sebezdokonalování.

Pro začátek mi to dalo dobrý start. Vyzkoušel jsem si obraty, které u jiných lidí udrží stavbu (=zaujmou čtenáře). Časem mě ale přepadal nepříjemný pocit. Připadal jsem si, že žiji v cizím těle. Mé vnitřní já mě tlačilo, abych si postupně našel vlastní styl. Dodnes ho vyvíjím. Vím, že mám na čem pracovat.

Především na gramatice, jak mi s oblibou můj profesor připomíná. 😀

 

Závěrem

Stephen King zmínil i další zajímavou věc. Podle jeho názoru se z průměrného psavce zřídkakdy stane vynikající autor. Potřebujete talent. V opačném případě by každý psal na úrovni Michala Viewegha, Karla Čapka nebo Dana Browna.

King zároveň varuje, že dobrý spisovatel snadno sklouzne na úroveň průměrného nebo podprůměrného psavce (neplést se savcem 🙂 ), pokud na sobě nebude pracovat. Toho se bojím a proto pořád píši. Nechci o tu schopnost přijít.

Oslovil vás článek? Šiřte ho dál! 🙂

Patrik Gajdoš
Ohodnoťte článek!

7 komentářů u „2 činnosti pro zlepšení psaní inspirované stavěním, kterým se nevyhnete“

    • Velice děkuji.

      U nadpisu jsem hodně váhal. Nakonec jsem to dal takto, protože z vybíraných variant mi to znělo nejlépe. Ačkoliv nemá ideální rytmus 🙂

      Tu knihu vůbec neznám. Supr, že jsi zmínila. Jestli bude čas (jakože až za dlouho, protože toho máme na semestr hafo) rád omrknu 🙂

      Odpovědět
  1. Zaujalo ma vyhlásenie o tom, že na písanie je potrebný talent. Myslím, že človek, ktorý talent nemá sa pokojne vie dostať na úroveň profesionálnycb autorov, zatiaľ čo talentovaný človek sa nemusí dostať za úroveň slohovej práce na základke. Talent môže uľahčiť cestu, ale do cieľa podľa mňa vie dôjsť každý. 🙂

    Odpovědět
    • Díky za názor.

      Já se na to dívám trochu jinak. Podle mě se na fakt vrcholovou úroveň bez talentu dostaneš jen dost obtížně. Ani takových lidí moc neznám (čímž neříkám, že nejsou). Každý z nás má vlohy na něco jinýho a já raději makám na zlepšování toho, co mi jde než snižování slabin. Talent ale zase musíš rozvíjet, protože bez toho ti je k ničemu.

      Také záleží na tom, co děláš. Pokud zůstanu u psaní, nedá se podle mě srovnávat psaní knihy a třeba inzerátu. Zatímco u knihy ti vlastní vybroušený styl pomůže, u prodejního textu nemusí být vždy žádoucí a přílišná kreativita škodí.

      Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..