Během života potkáte řadu lidí. Část minete bez povšimnutí. Část nikdy nezapomenete.
Situace okolo covid-19 a ekonomické recese mě přiměly k zastavení, rekapitulaci a vzpomínkám. Mám totiž hrozný štěstí. Mohu z pohodlí domova dělat práci, která mě baví i dobře živí.
A těmto lidem za vděčím.
Co najdete v článku
1) Hanka Ondrušková
Počátky vysokoškolského studia mě vedly k usilovnějšího poznávání. Říkám tomu prokletí jedničkáře. Jde vám od každého tak nějak všechno. Rodiče to cení. Vy ale tápete, kudy po škole dál. V jistý moment mi to začalo vadit a chtěl jsem se víc poznat.
To mě vedlo na Hanky školení. Dnes s odstupem vím o řadě jiných možnostech, jak poznat líp sám sebe. Tenkrát mi ovšem Hanka pomohla vyšlapat první cestičku, po které v obměněné formě kráčím dodnes.
2) Václav Bůžek
Dělat kvalifikační práci pod panem profesorem beru dodnes za velkou poctu. Pod jeho vedením jsem hodně osobnostně vyzrál. Jeho semináře vás nutí hodně přemýšlet, argumentovat a klást si náročné studijní otázky.
Neznám moc lidí, kteří v sobě mají takovou míru pracovitosti, organizovanosti a vůle dotahovat věci do konce.
Má také velkou zásluhu, že se mi podařilo dotáhnout vysokoškolské studium. Ve správný čas mě podporoval podnětnými radami, vhodným pokáráním i dodáním kuráže.
3) Michal Krčmář
U počátků blogování jsem hltal každý zdroj o růstu návštěvnosti. Pomohl mi i Michalův článek o nadpisech. Nikdy jsme se osobně nepotkali, ale jeho styl mě dlouho formoval víc než kterýkoliv jiný.
Kopíroval jsem od něj řadu věcí. Formátování článků, projev blogera, textařské techniky. Ale to hlavní?
Jeho blog mi poprvé představil copywriting. Něco, co kombinovalo psaní, psychologii a marketingové přemýšlení. Nepřekvapí tedy, že úplně první copywriterské tipy pochází z jeho pera.
4) Jiří Rostecký
Jak mě obor víc zajímal, zavedlo mě pátrání po informacích i na online magazín Mladý podnikatel. Tady mě zaujaly první informace o SEO, PPC reklamě nebo práci se sociálními sítěmi.
Jirka mi dost imponoval v tom, že šlo o někoho v podobném věku, z jihu Čech a dokázal si vše vystavět od nuly. Jeho blog mě svého času dost osobnostně formoval a nakazil mě určitým stylem myšlení pro řešení projektů.
V pozdějších fázích mi dal prostor ve svém magazínu. To mi to později otevřelo prostor pro Acomware. Od té doby věřím ve zkoušení příležitostí. Hromada nevyjde. Ale stačí jedna správná volba a dostane vás to úplně někam jinam.
5) Jan Janča
První klienty nezapomenete. Pro mě to byl vzdělávací portál Yeahcoach a Jan Janča, který mě svého času řídil.
Byla to výzva. Poprvé jsem psal pro někoho a musel jsem se naučit disciplíně a nenechat se zastavit tvůrčím blokem. Podotýkám, že šlo o psaní zdarma. Čistě za možnost zveřejnit své texty a sbírat zkušenosti.
Pan Janča mi dával první profesní zpětnou vazbu. Korigoval mě textařsky, tematicky i termínově.
V hlavě mi zůstává několik myšlenek, které v mobilu často opakoval:
„Slovo zkusit jsem dávno smazal ze svého slovníku.“
„Jediné originální dílo je bible. A ani u ní to není jisté.“
6) Václav Papeš
Copywriter, díky kterému jsem se na obor nevykašlal.
Každý nějak začínal. V počátcích jsem zkoušel práci čistě na volné noze a nedostatek zkušeností mě stáhl do lowcostové pasti. Vypadá nějak takto:
- Pracujete za prachbídné peníze.
- Kvůli malým penězům si nemůžete dovolit do sebe investovat.
- Protože do sebe nemůžete investovat, neposouváte se.
- Protože texty stojí za prd, nemůžete je nikde promovat.
- Cítíte se mizerně, protože vás to neživí, neposouvá a ani nevidíte efekt práce.
Padla na mě bezmoc. Nešlo mi to zrádné kolečko opustit. V té době jsem ani neznal moc lidí, na které se obrátit. Václav byl však jeden z nich a dal mi dost kuráže, abych spolupráci výše ukončil, nevzdal to a zkusil to jinak.
7) Jan Řezáč a Jan Kvasnička
2 lidé, které ale v tomto výčtu beru dohromady.
Vzpomínám si na to jako včera. Na Twitteru jsem poočku načítal cokoliv, co tito dva pánové sdíleli. Články, rozhovory, videa. Proto mi neutekl ani jejich populární kurz o webdesignu.
Ale dát 8 tisíc za školení? Tolik zhruba činil rozpočet na měsíc mého studijního života. Měl jsem ale štěstí.
V kritickej okamžik se totiž sešlo ubytovací stipendium + peníze z projektu + peněžní dárek k narozeninám. Celkově to sice nepokrylo plnou částku, ale už šlo o snesitelnější investici.
Která se vyplatila.
Školení mi ukázalo mezeru v tom, co skutečně vím a co ještě musím obsáhnout. Navedlo mě. Dodnes mě ovlivňuje v tom, jak přemýšlím nad online projekty.
8) Richard Dobiáš
Po nepovedeném pokusu s volnou nohou jsem to zkusil jinak. Rozeslal jsem životopisy všude možně s jednoduchým cílem. Získat nějaké místo a „otrkat se“ pod dohledem zkušenějších.
Jenže bez úspěchu. Ze strany firem buď nezájem nebo totální ignore. To druhé přitom bolí víc. HRisté si ten e-mail nepřečetli? Něco jste napsali špatně? Nevíte.
Ani já nevěděl. Ale jelikož jsem trochu přidrzlej a nerad se vzdávám, nechtěl jsem to nechat být. Proto z mého e-mailu putovaly zvědavé dotazy lidem z oboru, jejichž práci jsem dlouhodobě sledoval. Richard patřil mezi ně.
Jeho odpověď nejvíc nasměrovala mé očekávání a změnila to, co jsem v kariéře do té doby bral za důležité. Tento závěr e-mailu mě nasměroval vícekrát.
„Každá zkušenost s agenturami může být pro kariéru přínosem, takže bych na vašem místě negativní zkušenosti vítal, ne se jim vyhýbal. Taková copy škola života.“
9) Diana Zadáková
Rady Richarda a řady jiných snížily očekávání. Místo peněz mé úsilí vedlo k honu za zkušenostmi. Hledání pracovního místa vystřídal zájem o stáž. Jenže jak ji získat?
V tom mi pomohl Dianky článek o stáži v eVisions a pár vyměněných e-mailů. Podle tipů jsem vyladil životopis, oslovovací e-maily i to, co a jak chci u firmy prodat. Její rady mi tím dost usnadnily první kroky na pracovním trhu.
Soukromě si držím kontakt na úzkou skupinu lidí v mém věku, u kterých věřím, že v budoucnu hodně zaválí. Poznáte to podle jejich stylu uvažování, zápalu pro věc či kariérních kroků. Ona patří mezi ně. Těším se, co nám do budoucna ještě předvede.
15 skvělých českých blogů, které nakopnou váš osobní i profesní růst. Včetně mojí maličkosti 🙂 via @DianaZadakova #blogováníhttps://t.co/D4ZR7YvbIj
— Patrik Gajdoš (@Gajdospa) December 26, 2019
10) Karel Hladiš
Zpětně jsem počítal, že mi trvalo 13 pokusů, než jsem získal místo.
Víte, já život beru trochu jako hod šipkama. Stojíte padesátkrát před terčem a snažíte se trefit střed. Ta šance je mizivá. Ale každým hodem roste jistota v ruce.
O úspěchu a neúspěchu pak rozhodne, jestli máte dost kuráže přijít po jedenapadesáté a hodit tu šipku znovu.
No a můj úspěšný pokus vedl do českobudějovické agentury Inizio.
Za ten rok jsem zažil asi nejvýraznější znalostní skok, jaký pamatuju. Osahal jsem si většinu online marketingových kanálů a na řadě projektech viděl, co funguje a co méně. Kája mě asi nejvíc ovlivnil v tom, že nad řadou věcí přemýšlím dost analyticky.
Naše profesní cesty nakonec vedly různým směrem. Přesto věřím, že jeho trpělivé vysvětlování i ochota rozhodly, že mě dnes online marketing živí.
11) Zuzana Veselá
Zuzka je první mentorka, kterou jsem kdy oslovil s prosbou o zpětnou vazbu v reklamních textech.
Věřím, že je důležité mít kolem sebe někoho, kdo vám objektivně řekne konstruktivní názor. Co (ne)děláte dobře, na co (ne)máte, jak situace (ne)řešit. Díky ní třeba vím, jak si naceňovat práci, co si u textů víc hlídat a podobně.
Nakonec jsme se časově nepotkávali, takže se naše cesty rozešly. Přesto ji vnímám jako důležitého člověka, který mě posunul dál.
12) Martin Brablec
S Martinem mám profesně hrozně zvláštní vztah. Posunul mě totiž zejména tím, co pro mě neudělal.
Nikdy jsme spolu totiž nepracovali.
Sleduji ho dlouhodobě a o práci v Obsahové agentuře jsem hodně stál. Pokaždé přišlo NE a pokaždé mě to přimělo na sobě víc makat.
Je to jako když zdoláváte náročnou lezeckou stěnu. Po prvních pokusech vám to vůbec nejde. Padáte furt na stejném místě. Pak posílíte, zkusíte to znovu a tentokrát vylezte výš. Jenže na konci už síla nestačí a chcete-li na vrchol, potřebujete lepší techniku. A záleží na vás, jestli to vzdáte, nebo s tím něco uděláte.
13) Lukáš Vencálek
Vždycky mě lákalo postavit nějaký projekt kompletně od nuly. Luky mi k tomu dal příležitost.
Dodnes si tu situaci pamatuji.
České Budějovice. Večer. Náš studentský byt. Sedíme s dalším spolubydlícím v kuchyňce a Luky k nám zamyšleně přijde. Opatrně nám sdělí, že má nápad na jeden projekt.
Z jedné myšlenky se postupně vyklubala aplikace Mentedy, která pomáhá propojovat lidi a sdílet si vzájemně znalosti.
Na projektu jsem se krátce podílel v úplných začátcích, kdy se řešila koncepce, první námluvy s investory a koncept komunikace. Z vývoje jsem nakonec vystoupil kvůli diplomce, která osekala prostor dělat víc věcí najednou. Přesto jsem si za tu krátkou dobu vyzkoušel hromadu nových věcí, ke kterým bych se jinde nedostal.
Momentka s @lukasvencalek z testovacího callu naší appky. Je super, jak vám roste pod rukama něco, co před pár měsíci bylo jen na papíře. 🙂 #ukazcodelas pic.twitter.com/LDfWxOtnMu
— Patrik Gajdoš (@Gajdospa) December 16, 2018
14) Tereza Eisensteinová
Terka mi přijmutím do Acomware otevřela dveře do velkého světa marketingu. Nejde jen o kontakty, jiný životní styl a zkušenost. Spíš o uvědomění, co všechno obnáší „skutečný“ marketing.
Začal jsem si v hlavě víc spojovat věci typu zákaznická zkušenost, budování značky, propojování online a offline světa. Mnohem víc chápu i to, jak řada majitelů firem přemýšlí a proč podnikají určité kroky.
Poznal jsem realitu za mediálním PR řady známých firem i oborových specialistů. Část potěšila. Část zklamala.
15) Václav Rigl
Toto jméno vám asi nic neřekne. Nedivím se.
Nenajdete ho v žádném seznamu oborových lídrů. Nikdy nevyprodával konference. Ani za jeho výsledky nehovoří hromada referencí od spokojených klientů.
Přesto mě svým způsobem ovlivnil více než většina z výše zmíněných.
Šlo o mladého autora fantasy povídek, který mě během středoškolských let zasvětil do tajů textového RPG. Díky němu dnes píšu.
Veškerá moje dnešní práce stojí na základech, které mi Vašek předal. Práce se stylistikou, přemýšlení nad příběhem, jeho dávkování, kreativita. Za tím vším stojí jeho trpělivost a hodiny vysvětlování na chatu.
Ve svém životě lituji jen mála věcí. Jednou z nich je, že jsme se osobně viděli jen jednou v životě. Kvůli tragické nehodě už bohužel nikdy nedostanu příležitost to napravit. O to víc mě vzpomínky na něho motivují k rozvoji. Čas ukáže, zda to vyjde.
Kdo profesně ovlivnil vás?
Ani omylem nešlo vyjmenovat všechny. Neustále potkávám někoho, kdo mě něčím obohatí. Ať jde o kolegy z Acomware, bývalé či současné klienty, další kolegy z branže, rodinu nebo kamarády. Tuto patnáctku ale beru za zásadní.
Kdo nejvíc profesně ovlivnil vás? Napište do komentářů.
- 11 tipů pro introverty, jak na networking a zisk nových kontaktů - 2024-07-04
- Zhodnocení roku 2023 - 2023-12-28
- 5 úrovní seniority lidí při práci. Kam patříte vy? - 2023-05-24
Patriku, děkuji za zmínku i spolupráci. Možná se to nezdá, ale mentoring vždy obohatí obě strany. Proto jsem ráda, když mě lidé osloví a zvlášť, mají-li talent jako ty 🙂