Cítím se jako podvodník. Zatímco já mám jen některé příspěvky na LinkedInu s vyšším dosahem, na mě furt skáčou posty s desítkami lajků a komentářů. Neměl bych tam vůbec nic sdílet.
Cítím se jako podvodník. Diplomku jsem třikrát předělával, vlastní chybou prodlužoval termín a málem to zabalil. Tu výbornou známku za diplomku mi určitě dali jen z milosti. Neměl jsem ten titul vůbec dostat.
Cítím se jako podvodník. Zatímco všichni známí ukazují na sociálních sítích jedno ocenění za druhým, já mám jen dvě. A to bych se ještě hádal, jakou na tom mám vůbec zásluhu oproti jiným členům týmu. Nezasloužím si to.
Cítím se jako podvodník. Poslouchám v podcastech Čupra, Havryluka nebo Ritsona, jak za minutu řeknou řešení problému, který já řeším týdny. Oproti nim se neučím dost rychle. Neměl jsem se do onlinu pouštět.
Cítím se jako podvodník. Řada kolegů z marketingového oboru dře na krev pozdě do noci, já jen někdy odcházím po páté odpoledne. Mají větší zápal než já. Neměl jsem do té firmy vůbec nastupovat.
Cítím se jako podvodník. Závidím, jak píšou Bohuš, Wiebe nebo Halbert. Žasnu, jaký rozruch vzbuzují OKTAGON MMA, Rohlík nebo Apple. Té úrovně marketingu nemůžu nikdy dosáhnout. Neměl jsem nikdy jít do oboru.
Cítím se jako podvodník. Zatímco na konferencích se speakeři předhání v úspěšných kampaních, já chybuju. Pořád. Občas nestíhám. Občas zmatkuju. Občas přehlédnu. Za ta léta v Praze nepočítám večery, kdy mi ze stresu bylo na zvracení, probouzel se celý zpocený a měl chuť s tím seknout. Neměl jsem to zkoušet.
Cítím se jako podvodník. Hromada blogerů zvládá sdílet články pravidelně. Pro mě je někdy i jednou měsíčně moc. Neměl jsem nikdy začít blogovat.
Cítit syndrom podvodníka je snadné. Ale myslete na toto
Vždy bude někdo lepší, úspěšnější, rychlejší než vy. Ale v jedné roli. Třeba jste lepší partner, syn, kamarád, rodič, sportovec. Jen to nevidíte.
Vždy bude někdo lepší, úspěšnější, rychlejší než vy. Ale stála za tím oběť. Třeba ten někdo reálně prožívá tu samou bolest, neúspěchy a odříkání jako vy. Jen to nevidíte.
Vždy bude někdo lepší, úspěšnější, rychlejší než vy. Ale často to neohrozí vaši budoucnost. Třeba ten někdo působí na jiném trhu, který s vámi reálně nesoupeří. Jen to nevidíte.
Vždy bude někdo lepší, úspěšnější, rychlejší než vy. Ale říká to jen titulek Forbesu. Třeba v soukromí o tolik lepší, úspěšnější a rychlejší než vy není. Jen to nevidíte.
Vždy bude někdo lepší, úspěšnější, rychlejší než vy. Ale to nijak nesnižuje vaši osobní hodnotu. Třeba i za vámi stojí spousta dobrých věcí v kariéře, rodině, přátelství, vztahu či vaší zálibě. Jen to nevidíte.
***
Inspirace pro tento text o impostor syndromu (někdy zvaný imposter syndrom) pochází z článku Klidně můžeš nevyhořet. Ale dá to práci od Marie Hákové.
- Zhodnocení roku 2024 - 2025-01-28
- 11 tipů pro introverty, jak na networking a zisk nových kontaktů - 2024-07-04
- Zhodnocení roku 2023 - 2023-12-28
Myslím, že lidé, kteří nejhlasitěji křičí, že něco dokážou, často nakonec nejsou nejtalentovanější ve svém oboru.
Ale jen ti, kteří se umí nejlépe prodávat.
Je to vlastně proto, že věří ve svou nadřazenost! Protože tomu věří oni sami, věří tomu i ostatní.
Při bližším pohledu je jejich výkon často jen průměrný.
Samozřejmě v marketingu to může vypadat jinak. Pokud jste tak přesvědčeni o svém produktu, můžete přesvědčit i zákazníky! Nezáleží na tom, s čím skončíte.
Tak on je hlavně rozdíl v tom, co je kvalitní a co vypadá kvalitně. A jak říká Marek Prchal (ačkoliv ho v řadě věcech nemusím), ať děláte cokoliv, vždy vás předhoní někdo s lepším PR.