V knize Restart autoři Jason Fried a David Heinemaier Hansson prozrazují hodně zajímavý tip. Mně pomohl vymyslet netradiční bonus pro e-mailové odběratele za zlomek práce, oni ho využívají pro podnikání. O co jde?
„Když něco děláte, vždy zároveň vytvoříte i něco dalšího. Všímavý a kreativní podnikatel u těchto vedlejších věcí vidí příležitost.“
Já čtu kvůli sebevzdělávání hodně. Abych nic nezapoměl, klíčové myšlenky si zapisuji. Zároveň jsem potřeboval nějak nakopnout stagnující e-mailový marketing. Původně mi pod rukama vznikal e-book o blogování.
Jenže pak jsem dal na radu výše zmíněných zakladatelů Basecampu. BUM! Nápad byl na světě. Zpřístupním nejdůležitější myšlenky z přečtené literatury.
Zabil jsem tím několik much jednou ranou:
- Veřejně jsem se zavázal ke čtení a mám vnější motivaci
- Rychle jsem dal dohromady hodnotný obsah, který by jinak vznikal několik měsíců
- Bonusové PDFko pro čtenáře aktualizuji, čímž si udržím jejich zájem
- Do budoucna to chci provázat s chystanými recenzemi literatury
Co najdete v článku
A co strach z přílišného vyzrazení know-how?
Každého teď nejspíš napadne jednoduchá otázka:
Páťo, proč vůbec lidem grátis dáváš něco, co sám musíš pracně načíst? Jiní lidé tě takhle přeci snadněji předhoní.
Nebudu lhát. Jako správného škudlila mi tahle myšlenka taky prolétla makovicí. Jenže…
- Moje současná blogová strategie nestojí a nepadá jen na prozrazení know-how
- Poznámky bez zbylého kontextu knih dávají jen poloviční obraz
- Je jedna věc něco přečíst a druhá umět to použít
3 příklady, jak šikovně využít vedlejší produkty práce
1. Kniha Restart od Jasona Frieda a Davida Heinemaiera Hanssona
Když si tu knihu přečtete (což byste měli, protože je skvělá), běžte pak na starší verzi blogu Signal vs. Noise. Porovnejte kapitoly s publikovanými články. Zjistíte, že řadu z myšlenek z Restartu najdete i na tomto webu.
Autoři v podstatě vzali starý obsah, upravili ho a využili pro jeho šíření nové medium. Knihu, která prošla překlady do několika světových jazyků. Díky tomu dnes já o té firmě vím, pravidelně čtu její blog a v budoucnu se třeba stanu jejich zákazníkem. Content marketing v praxi 🙂
2. Volně použitelné obrázky a zvukové soubory od Daniela Nitry
Protože bloguji delší dobu, vím, že ne vše na internetu si můžu jen tak použít pro vlastní účely. Furt se někdo ohání autorskými právy a vybírat legální zdroje pro obrázky grátis dá celkem fušku.
Pokud to má nějak vypadat.
No a Daniel Nytra zpřístupnil fakt velkou kopu obrázků a zvukových souborů svým odběratelům pro volné využití. Co jsem pochopil, původně je využíval pro soukromé účely.
Některé kousky podle mě fakt stojí za to. Třeba náhledový obrázek tohoto článku pochází od Daniela. Vedle odměny pro odběratele bych se i vsadil, že to určitě někdo sdílel a Dan na tom trhnul i nějakou návštěvnost navíc.
3. Případové studie
Tohle mě napadlo při nedávném setkání s Michalem Brůžkem.
Když dáváte do kupy nějaký projekt, získáte hromadu informací a dat. Většina lidí to využije čistě pro dokončení projektu a jde se dál.
Pokud ale máte svolení, dejte dohromady případovou studii. Takové články mají obrovský potenciál návštěvnosti. Minimálně já po nich hladově slídím dost. Navíc přes ně snáze budujete vaši důvěryhodnost na reálných datech.
Sám teď zvažuji, že v dohledné době udělám jednu z mého experimentu na sociálních sítích, kde se mi povedlo sehnat dostatek dat. Záleží jen na tom, zda se k tomu dokopu.
- 11 tipů pro introverty, jak na networking a zisk nových kontaktů - 2024-07-04
- Zhodnocení roku 2023 - 2023-12-28
- 5 úrovní seniority lidí při práci. Kam patříte vy? - 2023-05-24
Patriku, musím říct (a potvrdit to, co píšeš), že když mi v roce 2003 tuhle myšlenku řekl kamarád (myslím sdílet výpisky z knížek), také jsem se jí hned chytila a svoje texty jsem publikovala na vlastním webu a ano, už tehdy to byl největší zdroj návštěvnosti – hned po fotografiích z koncertů a festivalů… Ten kopec výpisků samozřejmě stále mám, ale vím, že už bych to zpracovala jinak a už pár let si brousím zuby, že to i udělám… No, kdo ví, možná jsi mne dnes zas o kousek více inspiroval, abych to neodkládala 🙂 Nebo pokračovala v tom, co jsem už začala… A děkuji za spoustu dalších myšlenek…
Díky za feedback a potěší, pokud jsem tě inspiroval. Kdybys mi mailem hodila tip, jak se to dá zpracovat líp, určitě to zvážím 🙂